Rozhovor s primářem Janem Boženským o výživě kojenců

23. 5. 2021

Podívejte se na zajímavý rozhovor s panem doktorem Janem Boženským, primářem dětského oddělení nemocnice Agel Ostrava-Vítkovice. Povídali jsme si  o kojení a správné výživě těhotných a kojících matek, mimo jiné v kontextu prvních 1000 dní života dětí.

 

Zdá se že ani epidemie Covid nesnížila porodnost v naší zemi, což je dobře, ale řekněte mi, jaké má podle vašich zkušeností dopady to, že mnoho měsíců se v podstatě méně hýbeme – aspoň tady v průměru?

Nevím, jaké to má dopady na těhotné, na to data zatím nemáme, ale dá se předpokládat, že opatření, která nám znemožnila se pohybovat, se odrazí na naší tělesné hmotnosti. S trochou nadsázky říkám, že v době postcovidové se možná probudíme někdo o 10 g, někdo o 100 g, někdo možná o 10 kg těžší. Což znamená, že určitě tady ten nárůst tělesné hmotnosti u většiny populace bude.

Obecně se ví, že by žena během těhotenství neměla kouřit, neměla by pít alkohol, ale do jaké míry je důležité to, jak se těhotná žena stravuje, a to nejen během těhotenství, ale pak i během kojení?

Ona by ani ta netěhotná žena nemusela kouřit a pít alkohol. Strava ženy v těhotenství je absolutně nejdůležitější nejen pro ni, ale i pro vyvíjející se plod, pro to děťátko. Měli bychom myslet na to, že i to období před tím těhotenstvím je velmi důležité. Já nemám hrozně rád dělení na úseky – Teď jsem těhotná přestanu kouřit, přestanu pít alkohol, budu se dobře stravovat, nebudu se chovat špatně a předtím to samozřejmě ještě tolik nevadí. Obecně bychom si měli uvědomit, že strava určitým způsobem výrazně ovlivňuje naše zdraví.

Teď jste nám, pane primáři, sáhnul všem trochu do svědomí. Pojďte všichni do sebe. Někdy se uvádí, že až 80 % nemocí souvisí se stravováním s výživou. Jak by měla žena před a během těhotenství měnit svůj jídelníček? Stačí třeba jíst více zeleniny, doplňovat zinek, nebo jíst více fermentovaných výrobků?

Strava by měla být vyvážená. Tak jak jste říkal, strava ve významné míře ovlivňuje to, jak budeme potom zdráví či méně zdraví. Samozřejmě tady jde o tu těhotnou. To znamená, že ta by měla o to více dbát, to znamená kvalitní suroviny, méně takových těch předpřipravených jídel, které obsahují velké množství solí a různých takových těch věcí které nejsou vhodné obecně pro nikoho z nás a nota bene pro tu těhotnou. Samozřejmostí je dostatek vitamínů ať už vitamínu C, vitamínu D, mělo by tam být dostatek folátu (bioaktivní forma kyseliny listové). To jsou všechno věci, které mohou těhotenství a vývoj děťátka výrazně ovlivnit.

Takže zdravá strava obecně a samozřejmě v těhotenství bychom ještě neměli dělat věci, o kterých jste mluvil. Což znamená kouření, alkohol, holdování nezdravému životnímu stylu, což znamená krátký spánek a další a další věci, které se samozřejmě odrazí na zdravotním stavu maminky, která si musí uvědomit, že vše, co v těhotenství udělá, předává dítěti.

Celý rozhovor  si můžete poslechnout v přiloženém videu.